Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Czerwcowe warsztaty w Zagrodzie Jamneńskiej

W pierwszej połowie czerwca, w Zagrodzie Jamneńskiej po raz pierwszy odbyły się zajęcia z tkania na bardkach dla dorosłych i seniorów. Uczestnicy zajęć zapoznali się z zasadami tkania na deseczkach zwanych bardkami, a potem samodzielnie wykonywali krajki – paski wełniane o geometrycznych wzorach, które dawniej używano do obszywania mankietów koszuli w celu ich wzmocnienia lub jako taśmy dekoracyjne naszywane na elementy odzieży. Wszyscy byli bardzo skupieni na swojej pracy i wykonywali ją z wielką starannością i dokładnością, co przyniosło wspaniałe efekty. Na zajęciach powstało wiele różnokolorowych bransoletek, breloczków i zakładek do książek.

Rodzinne warsztaty tkackie

Po raz pierwszy odbyły się także rodzinne warsztaty tkackie, mające na celu wspólne spędzenie czasu rodzica z dzieckiem. Najmłodsi uczyli się zasad wiązania osnowy, przygotowania wątku tkackiego i posługiwania się czółenkiem. Pod czujnym okiem rodziców i pani Beaty Jankowskiej prowadzącej zajęcia, dzieci samodzielnie tkały własną tkaninę z wybranych przez siebie kolorów wełny. Były zachwycone faktem, że własnoręcznie utkana przez nie tkanina może stać się zarówno zakładką do książki, jak i wyjątkowym wisiorkiem – talizmanem. Warsztaty tkackie zostały wzbogacone opowieściami pani Beaty o dawnych zwyczajach związanych z tkaniem krajek.

Warsztaty ceramiczne dla każdego

Na drugą połowę czerwca zaplanowane są warsztaty ceramiczne dla dorosłych, rodzin i seniorów. Podczas tych warsztatów, dorośli uczestnicy zajęć poznają kolejne techniki tworzenia naczyń ceramicznych i będą mogli wykonać miseczki przy użyciu form gipsowych. Wylepiane gliną formy pozwolą uzyskać poprawne kształty, które posłużą jako baza do dalszego modelowania i dekorowania pracy.

Na zajęciach ceramicznych dla rodzin, dzieci, które po raz pierwszy będą brały udział w naszych warsztatach, poznają właściwości gliny i nauczą się z nią obchodzić. Podejmą także próby wykonania pierwszych prac: płaskich zawieszek wykrajanych specjalnymi foremkami oraz  zdobionych reliefem, uzyskanym poprzez odcisk stempli z wzorami jamneńskimi. Nieco starsze dzieci spróbują swoich sił w ręcznym lepieniu małych miseczek. Natomiast dzieci, które już wcześniej uczestniczyły w naszych zajęciach, zajmą się dekorowaniem swoich prac.

Powitanie lata

Z racji tego, że w czerwcu przypada najdłuższy dzień oraz najkrótsza noc w roku, które mają miejsce podczas przesilenia letniego (czerwcowego), 22 czerwca w godzinach od 12:45 do 14:15 odbędą się warsztaty dla rodzin związane z powitaniem lata. W czasie trwania warsztatów będzie można upleść wianek z żywych kwiatów, a także posłuchać ciekawostek związanych z Nocą Świętojańską.

Serdecznie zapraszamy na kolejne warsztaty! Sprawdź terminy tutaj.

Tekst: Paulina Wydryszek

13 czerwca, 2019 10:07 am Opublikowane przez

Skategoryzowane jako: ,