Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Narodowe Czytanie

Wraz z Koszalińską Biblioteką Publiczną zapraszamy serdecznie do udziału w akcji Narodowe Czytanie objętej Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
W tym roku akcja odbędzie się w niezwykłej scenerii jamneńskiego skansenu, gdzie o godz. 12:00 czytanie polskich nowel zainauguruje Prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz inni znamienici goście.

O oprawę artystyczną zadbają aktorzy ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich oraz Teatru “Zwierciadło” działających przy CK105 w Koszalinie.
Ponadto uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach i samodzielnie wykonać ekslibris lub pocztówkę z unikatowym, stempelkowym wzorem jamneńskim. Dla gości przygotowaliśmy również wystawę ekslibrisów, znajdujących się w zbiorach KBP.

W klimat Narodowego Czytania wprowadzi nas również MZK Koszalin, ponieważ w wybranych autobusach będziemy mogli posłuchać noweli “Katarynka” Bolesława Prusa w interpretacji Jarosława Kopaczewskiego. Osoby, które chciałyby skorzystać z komunikacji miejskiej i dojechać na czas “na czytanie”, informujemy, że dzięki uprzejmości MZK Koszalin autobusy linii nr 6, które odjeżdżają z Rynku Staromiejskiego o godz. 11:19 i 11:54, będą jechały w tym dniu do Jamna.

O Narodowym Czytaniu

Narodowe czytanie jest akcją ogólnopolską, zorganizowaną po raz pierwszy przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. To właśnie podczas niego miał miejsce opisywany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza ostatni zjazd na Litwie. Celem akcji jest by literatura narodowa stała się bardziej popularna w szeroko rozumianym życiu społecznym, a nie była wyłącznie tematem szkolnych lekcji.

Do tej pory przeczytaliśmy obok wspomnianego „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza sześć dzieł:

7 września 2013 – Dzieła Aleksandra Fredry

6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza

5 września 2015 – Lalka Bolesława Prusa

3 września 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza

2 września 2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego

8 września 2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie:

    Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

    Dym – Maria Konopnicka

    Katarynka – Bolesław Prus

    Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

    Orka – Władysław Stanisław Reymont

    Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

    Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Prezydent Andrzej Duda w swoim liście tak zaprasza na to wydarzenie: „Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.”

My również wraz z Koszalińską Biblioteką Publiczną zapraszamy serdecznie na to piękne i literackie pożegnanie wakacji w niezwykłej scenerii, wśród kwiatów i słów.

3 września, 2019 2:52 pm Opublikowane przez

Skategoryzowane jako: