Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Oferta edukacyjna dla przedszkoli i szkół

Dawna wieś pomorska to fascynujący świat nie tylko ludzi, ale także przedmiotów przez nich wykonywanych. Pięknie polichromowane krzesła, tkaniny dekorowane klockami drukarskimi, haftowane obrusy czy kolorowe krajki to tylko niektóre z przykładów obiektów, których już nie spotkamy w naszych domach.

Oferta edukacyjna Zagrody Jamneńskiej przeznaczona jest dla wychowanków przedszkoli, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.  Skupia się na odtworzeniu regionalnych obiektów plastyki i rzemiosła ludowego. Poprzez działania warsztatowe uczestnicy poznają jak wyglądała codzienność mieszkańców pomorskich wsi. Biorący udział, pod okiem doświadczonego instruktora, mogą spróbować swoich sił w polichromii, hafcie czy tkactwie. Najmłodszym dzieciom na pewno spodoba się zabawa w drukowanie.

Uśmiechnięty chłopiec trzyma deseczkę z namalowanym wzorem jamneńskim.
Malowane kwiaty – polichromia dla dzieci

Plastyka obrzędowa

W okresie Świąt Bożego Narodzenia przybliżamy plastykę obrzędową: uczymy wykonywania dawnych ozdób choinkowych, zapomnianych już pięknych form z opłatka zwanych „światami”, krystalicznych w swojej konstrukcji pająków ze słomy i bibuły, tarczowych pająków ludowych z patyczków i wełny oraz pająków żyrandolowych z grochu, fasoli i bibuły.

W okresie poprzedzającym Wielkanoc, uczymy wykonywania kwiatów z bibuły, palm wielkanocnych, dekorowania pisanek tradycyjnymi technikami przy użyciu naturalnego wosku pszczelego. Poznajemy ludową technikę batikową. Podejmujemy także próby zdobienia jaj techniką wycinankową oraz reliefową. Pragniemy w ten sposób pielęgnować tradycje, które przyniosły na Pomorze różne grupy osadnicze, a które – w dużej mierze – są dziś bliskie zapomnienia.

Ceramika

W drugiej połowie każdego miesiąca odbywają się zajęcia w pracowni ceramicznej, podczas których uczymy ręcznego lepienia małych naczyń (małych miseczek, kubeczków, talerzyków, salaterek), dekorowania angobami, farbami podszkliwnymi i naszkliwnymi, szkliwienia. Uczymy technik lepienia z wałeczków, z rozwałkowanego płata, wyklejania form. Wykorzystujemy ornamentykę regionalną do tworzenia współczesnych prac ceramicznych o charakterze etnodizajnu. Podejmujemy także próby rekonstrukcji historycznych naczyń występujących na Pomorzu, będących niezbędnym wyposażeniem kuchni jamneńskiej.

Zbliżenie na uśmiechniętego chłopca lepiącego w glinie.
Zajęcia ceramiczne dla dzieci

W pracowni ceramicznej mile widziane są również dzieci młodsze. Zajęcia skierowane specjalnie do nich mają na celu odkrywanie właściwości gliny poprzez jej wyciskanie, gładzenie, wygniatanie, zabawę w  tworzenie struktur przy użyciu kamyków, patyczków, roślin. To spotkania pobudzające dziecięcą „motorykę małą” dłoni i paluszków. Sięgając po ziarna zbóż, granulki kasz, dzieci uczą się odpowiednich chwytów. To samo dotyczy prób formowania kuleczek, czy ich wklejania poprzez nacisk. Zabawy w glinie są okazją do eksperymentowania, mogą się odbywać nie tylko wewnątrz sal edukacyjnych, ale również w okresie letnim w plenerze, w obrębie skansenu.

Lekcje muzealne

Nasz oferta edukacyjna to nie tylko warsztaty. Zachęcamy również do zapisów na lekcje muzealne. Podczas zajęć „W dawnym Jamnie” opowiadamy o życiu dawnych mieszkańców Jamna, ich zwyczajach i obrzędach. „Zagroda rodzeństwa Ott” to wyprawa do przełomu XIX i XX wieku. Dzieci poznają obowiązki ich rówieśników mieszkających w Jamnie.

Na pierwszym planie, przy dużej metalowej balji klęczą dziewczynka i kobieta. Dziewczynka pierze na tarze. Na drugim planie stoi grupka dziewczynek i się przygląda. W tle suszące się pranie
Pranie na tarze

Informacje praktyczne

Koszt lekcji muzealnych – 2 zł od osoby, grupy do 30 osób

Koszt warsztatów – 5 zł od osoby, grupy do 30 osób

Spotkania odbywają się w różnych przestrzeniach naszej zagrody: izbach zabytkowej chaty, ogródku, salkach edukacyjnych stodoły. Warsztaty odbywają się w cyklach miesięcznych, każdy miesiąc ma inny temat przewodni nawiązujący do użytkowej sztuki ludowej.

Pełna lista warsztatów. Zapisy oraz dodatkowe informacje pod numerem 94 341 65 87.

4 maja, 2022 1:48 pm Opublikowane przez

Skategoryzowane jako: