Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Zagroda już otwarta!

W niedzielę 7 kwietnia 2019 r. odbyło się uroczyste otwarcie Zagrody Jamneńskiej, któremu towarzyszył Jarmark Jamneński.

Wstęgę do kmiecej chałupy, w której znajduje się wystawa przecięli Piotr Jedliński – Prezydent Miasta Koszalina oraz Tomasz Sobieraj – pochodzący z Jamna Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Towarzyszyli im: Przewodnicząca Rady Osiedla Jamno-Łabusz Izabela Stec, Proboszcz Parafii pw. św. Matki Teresy z Kalkuty ks. Jarosław Krylik oraz p.o. Dyrektor Muzeum w Koszalinie Krzysztof Jedynak.

Na otwarcie tłumnie przybyli mieszkańcy Koszalina oraz regionu, na których czekała moc atrakcji. Na Jarmarku Jamneńskim mogli zaopatrzyć się w prace artystów ludowych, nieprofesjonalnych i rękodzielników. Królowały ozdoby wielkanocne – palmy, króliczki, kolorowe ptaszki oraz dekoracyjne jajka, wykonane różnymi technikami i z różnych materiałów. Nie zabrakło przeróżnych ceramicznych i drewnianych naczyń, misternych koronek i ręcznie wykonanych toreb.

Jarmark ubarwiły występy regionalnych zespołów – Stokrotek, Jarzębin i Jagód. Przewodził im zespół rodem z Jamna – Jantarowy Kwiat.

Podczas otwarcia uczestnicy mogli również spróbować swoich sił w rękodzielnictwie – przy pomocy naszych instruktorek powstawały piękne palmy wielkanocne na warsztatach etnograficznych. Odbywały się one w stodole, gdzie również wyświetlany był film o kulturze i historii Jamna.

Natomiast na wystawie stałej zwiedzający mogą przenieść się w czasie i podejrzeć jak żyli dawni mieszkańcy tej miejscowości, w tym przypadku rodzina kmiecia. Należeli oni do bogatszej części społeczeństwa, więc na wystawie znajdują się pięknie dekorowane sprzęty codziennego użytku. Na uwagę zasługują słynne jamneńskie krzesła.

Otwarcie zakończył koncert Witka – Muzyka Ulicy.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie tego dnia do Zagrody i wspólne świętowanie.

Do zobaczenia wkrótce!

11 kwietnia, 2019 11:41 am Opublikowane przez

Skategoryzowane jako: