Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Tkactwo

Warsztaty dla dorosłych

Tkactwo jest jednym z najstarszych rzemiosł na świecie. Na wsiach było zajęciem sezonowym, wykonywanym głównie przez kobiety w okresie jesienno-zimowym. Niemal w każdym domu znajdował się kołowrotek i krosno, a umiejętności przekazywano sobie przez pokolenia. 

Na zajęciach z tkactwa dla dorosłych uczymy wykonywania krajek – jednej z najstarszych form tkackich, powstającej przy użyciu deseczki zwanej bardkiem oraz wełny.

Krajka to wełniana, wąska taśma z geometrycznymi wzorami. Używana była jako element odzieży służący do wiązania fartuchów, lamowania spódnic. Współcześnie, idąc za nurtem etnodizajnu  można wykorzystać krajkę w wieloraki sposób: jako oryginalne uchwyty do torebek, niezwykły pasek wyposażony np. w mosiężną klamrę, itp. Krajki o niewielkich rozmiarach posłużyć mogą jako element dekoracyjny przy tworzeniu bransoletek, breloczków lub zakładek do książek. 

Koszt warsztatów – 15 zł od osoby

Zapisy pod nr tel. 508-129-892

Warsztaty dla dzieci

Zapraszamy do gawędy o tkactwie rozszerzonej o ćwiczenia na małych krosienkach. Podczas warsztatów uczymy najmłodszych zasad wiązania osnowy, przygotowania wątku tkackiego, posługiwania się czółenkiem. Dzieci próbują utkać własną tkaninę, która zamieni się w zakładkę  lub ozdobiona dowiązanymi koralikami, patyczkami, piórkami stanie się  osobistym, wyjątkowym  wisiorkiem albo dekoracją dziecięcego pokoju.

W okresie wiosenno-letnim proponujemy zabawy tkackie w plenerze z wykorzystaniem kwiatów, gałązek, liści i traw. Wykorzystujemy je jako elementy wątku przenikające pomiędzy pionowymi  sznurkami osnowy. Powstają w ten sposób „kobierce natury” pobudzające zmysły węchu i dotyku. To też idealna okazja do obcowania z naturą i jej darami.

Koszt warsztatów – 15 zł od osoby

Zapisy pod nr tel. 508-129-892