Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

O nas

Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie.

Kultura jamneńska w Zagrodzie.

W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego. W drugiej części – wystawienniczej -można zobaczyć jak żyli mieszkańcy Jamna, z jakich sprzętów korzystali. Znajdują się tam unikatowe polichromowane meble, przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarskie. Sprawne oko wypatrzy również jamneńskie julki – skrzaty z ludowych podań. Wystawie towarzyszy aplikacja mobilna – przewodnik „Z julkami w chacie”.  Druga aplikacja „Z Julkami po Jamnie” wychodzi poza teren Zagrody i zachęca do spaceru po dawnej wsi.

Obok chałupy znajduje się stodoła przystosowana do zajęć edukacyjnych, organizowania konferencji, prelekcji czy projekcji filmowych.

Warsztaty rękodzielnicze.

W Zagrodzie odbywają się warsztaty rękodzielnicze, które propaguję sztukę ludową oraz rzemiosło. Warsztaty mają szeroki wachlarz tematyczny – poruszają tematy zarówno ogólne, jak i bazujące na kulturze jamneńskiej. Spotkania odbywają się w różnych przestrzeniach naszej zagrody: izbach zrekonstruowanej chaty, ogródku, salkach edukacyjnych stodoły. Nie zmuszamy do siedzenia w ławce – korzystamy także z dużej przestrzeni podłogowej dającej więcej możliwości ruchu, a w sytuacjach tego wymagających pozwalającej odpoczywać na miękkich, wygodnych pufach. Stawiamy na zajęcia, które rozbudzą ciekawość i motorykę dzieci oraz młodzieży. Wprowadzając warsztaty dla najmłodszych, pobudzamy wszystkie zmysły odwiedzających nas maluchów. Wiejskie podwórko, ogród, domowa spiżarnia to skarbnica materiałów, które wykorzystujemy do zajęć. To także możliwość obcowania z naturą, odkrywania piękna w prostocie. Warsztaty odbywają się w cyklach miesięcznych. Stałymi punktami w naszym kalendarzu są warsztaty ceramiczne rozszerzane każdego miesiąca o dodatkową technikę (haft, polichromię na drewnie i sklejce, druk klockowy na tkaninie, tkactwo). W okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy przybliżamy plastykę obrzędową: uczymy wykonywania dawnych ozdób choinkowych, kwiatów z bibuły, palm wielkanocnych, dekorowania pisanek tradycyjnymi technikami. Pragniemy w ten sposób pielęgnować tradycje, które przyniosły na Pomorze różne grupy osadnicze, a które – w dużej mierze – są dziś bliskie zapomnienia.

Projekt „Rekonstrukcja historycznej Zagrody Jamneńskiej z XIX w.” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 4 Naturalne otoczenie człowieka, Działanie 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych.