Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

“Miniaturowe wnętrza” Doroty Strzeleckiej

Prace pani Doroty powstają niespiesznie. Wykonanie dioramy to bardzo długotrwały proces, jednak, jak podkreśla sama autorka, prace tworzone są z potrzeby serca, spontanicznie, niesystematycznie. Ograniczenia czasowe nie sprzyjają tworzeniu.

Najczęściej inspiracją do powstania danego wnętrza jest określony przedmiot – na tyle frapujący, by skonstruować wokół niego opowieść o danym miejscu. Większość elementów jest tworzona własnoręcznie: mebelki z patyczków po lodach, deszczułek i sklejek, lampy z nakrętek po napojach lub kosmetykach, dzbanki z koralików, tapety z serwetek. W tym zakresie wyobraźnia pani Doroty nie zna granic. Obecne są również przedmioty zakupione w sklepach specjalizujących się w tego rodzaju hobby, jednak zdarza się, że gotowy przedmiot nie spełnia oczekiwań i trzeba wykonać go samodzielnie od podstaw. Tak było z maszyną do pisania w biurze pocztowym, której korpus stanowi klamerka od paska, a przyciski zrobione są ze szpileczek. Kasa pancerna to metalowe pudełko z zamknięciem wykonanym z fragmentów rozmontowanego zegarka. Nawet kupione lalki ubrane są w zaprojektowane przez panią Dorotę ubrania.

Największą radość sprawia artystce proces improwizowania i poszukiwania nieszablonowych zastosowań przedmiotów codziennego użytku. Wieloletnie doświadczenie w tworzeniu miniaturowych wnętrz powoduje, że każdy drobiazg przeznaczony do wyrzucenia poddawany jest gruntownej selekcji pod kątem ponownego wykorzystania.

Poza niebywałą dbałością o szczegóły i proporcje, na uwagę zasługuje również przemyślana kompozycja i kolorystyka – wszystko tworzy piękną, estetyczną całość. Autorka nie robi jednak szkiców i nie planuje z góry wyglądu całej dioramy. Zanim przymocuje wszystkie przedmioty na stałe, wielokrotnie zmienia ich położenie, dokłada lub usuwa niektóre elementy wnętrza.

Udział w warsztatach organizowanych przez Zagrodę Jamneńską zainspirował Panią Dorotę do odzwierciedlenia wnętrza kmiecej chałupy w postaci pięknej dioramy. Podobnie jak w poprzednich pracach, większość przedmiotów wykonana jest samodzielnie. Uwagę przyciągają elementy zastawy stołowej ulepione z modeliny. Krzesła zostały zakupione, jednak polichromia nawiązująca do regionalnego wzornictwa, powstała już rękami artystki.

Do tej pory artystka stworzyła 14 miniaturowych dzieł. Na zdjęciach prezentujemy niektóre z nich. Możemy zdradzić, że obecnie powstaje kolejne. Będzie przedstawiało wnętrze pracowni malarskiej.

Dziękujemy Pani Dorocie za podzielenie się swoją pasją i umożliwienie zaprezentowania jej twórczości na wystawie czasowej w Zagrodzie Jamneńskiej.

Wystawa czasowa: 25 czerwca – 20 lipca 2023 rok

21 lipca, 2023 10:35 am Opublikowane przez

Skategoryzowane jako: