Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych

Wraz z nami dołącz do obchodów Światowego Dnia Dziergania w Zagrodzeni Jamneńskiej. Spotkamy się w sobotę 8 czerwca o godzinie 13.00.

Krótka historia Dnia Dziergania

Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych jest świętem obchodzonym w drugą sobotę czerwca. Zostało zapoczątkowane w 2005 roku przez Danielle Landes, która postanowiła zorganizować publiczne spotkania osób robiących na drutach. Jest okazją dla osób zainteresowanych dziewiarstwem do spotkania się i wspólnego spędzenia czasu. Celem święta jest popularyzacja szydełkowania czy robienia na drutach i zaprezentowania opinii publicznej środowiska dziewiarskiego.                                                                                                                     

Skąd wziął się pomysł?

Zarówno szydełko, jak i druty to rodzaje rękodzieła, które nie wymagają interakcji z innymi. Zdarzyć się więc może, że przez całe lata poświęcać będzie się im czas, nie zdając sobie sprawy, że w mieszkaniu piętro wyżej mieszka ktoś dzielący tę pasję. Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych daje więc okazję do wyjścia na zewnątrz i spotkania ludzi o podobnych zainteresowaniach, podzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń.

Pomysł Danielle Landes przypadł do gustu wszystkim dziergającym – również tym, którzy używają szydełka. I tak, tysiące ludzi na całym świecie, których łączy wspólna pasja – dzierganie – spotyka się w drugą sobotę czerwca na placach, rynkach, w parkach, kawiarniach i sklepach. Pokazują oni w ten sposób, że dzierganie to wspaniałe, twórcze hobby, wymagające dużej wyobraźni, uczące cierpliwości i skupienia, a jednocześnie odprężające i dające ogromną satysfakcję.                                               

Podczas spotkań uczestnicy często prezentują projekty, nad którymi aktualnie pracują, uczą się szydełkowania/robienia na drutach, przygotowują albo montują instalacje yarnbombingowe – pokrywanie elementów przestrzeni zewnętrznej ( najczęściej architektury miejskiej, ale także drzew, kamieni itp.) ręcznie wykonanymi dzianinami, a także organizują zbiórki na cele charytatywne.   

Zdarza się też, że pojedyncze osoby (także osoby publiczne)celebrują to święto również poprzez publikację w mediach społecznościowych swoich zdjęć w czasie szydełkowania/robienia na drutach w miejscach publicznych.                                                                                                                             

Święto celebrowane jest w takich krajach, jak Australia, Chiny, Finlandia, Irlandia, Niemcy, Polska, Południowa Afryka, Szwecja, USA i Wielka Brytania.

Więcej o wydarzeniu przeczytasz tutaj

Tekst: Paulina Wydryszek

5 czerwca, 2019 8:12 am Opublikowane przez

Skategoryzowane jako: