Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Ceramika – dla dzieci

Czy nie przyjemnie było by zjeść zdrową owsiankę z własnoręcznie wylepionej miseczki, albo wypić maślankę ze zrobionego przez siebie kubeczka? A może poznając zasady tworzenia naczyń pokusicie się wylepić z gliny poidełka dla ptaków i motyli, albo chatki dla legendarnych skrzatów?

Nasze zajęcia wyjaśniają podstawy lepienia z gliny. Na zajęciach uczymy metody lepienia z wałeczków,  z rozwałkowanego płata i wyklejania form. Zachęcamy do zabawy z masą, która dla wielu dzieci jest zupełnie obca i nieznana. Proponujemy także wykonywanie płaskich prac, mogących pełnić funkcję zawieszek, obrazków,  które zdobione reliefem powstałym przy użyciu stempli przybliżą ornamentykę jamneńską.

Po pierwszym etapie formowania, można zabrać „mokrą” pracę do domu lub pozostawić ją do wypału. W tym wypadku naczynie musi całkowicie wyschnąć, trwa to około 3 dni. Po wstępnym wypaleniu można przystąpić do kolejne fazy obróbki (szlifowania, malowania wzorów, szkliwienia). Po tym etapie następuję ostateczny wypał. W tym przypadku należy uczestniczyć przynajmniej w dwóch spotkaniach (wyrób przedmiotu i szkliwienie).