Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Ceramika

Warsztaty dla dorosłych

Na zajęciach z ceramiki uczymy tradycyjnych technik: ręcznego lepienia naczyń z wałeczków, z rozwałkowanego płatach oraz wyklejania formy. Można wykonać miseczki, kubeczki, talerzyki, ale także popuścić wodze fantazji i pokusić się o bardziej wymyślne formy. Wykorzystujemy również ornamentykę regionalną do tworzenia współczesnych prac ceramicznych o charakterze etnodizajnu. Podejmujemy próby rekonstrukcji historycznych naczyń występujących na Pomorzu, będących niezbędnym wyposażeniem kuchni jamneńskiej.

Warsztaty dla dzieci

Czy nie przyjemnie było by zjeść zdrową owsiankę z własnoręcznie wylepionej miseczki, albo wypić maślankę ze zrobionego przez siebie kubeczka? A może poznając zasady tworzenia naczyń pokusicie się wylepić z gliny poidełka dla ptaków i motyli, albo chatki dla legendarnych skrzatów?

Nasze zajęcia wyjaśniają podstawy lepienia z gliny. Na zajęciach uczymy metody lepienia z wałeczków,  z rozwałkowanego płata i wyklejania form. Zachęcamy do zabawy z masą, która dla wielu dzieci jest zupełnie obca i nieznana. Proponujemy także wykonywanie płaskich prac, mogących pełnić funkcję zawieszek, obrazków,  które zdobione reliefem powstałym przy użyciu stempli przybliżą ornamentykę jamneńską.

Po pierwszym etapie formowania, można zabrać „mokrą” pracę do domu lub pozostawić ją do wypału. W tym wypadku naczynie musi całkowicie wyschnąć, trwa to około 3 dni. Po wstępnym wypaleniu można przystąpić do kolejne fazy obróbki (szlifowania, malowania wzorów, szkliwienia). Po tym etapie następuję ostateczny wypał. W tym przypadku należy uczestniczyć przynajmniej w dwóch spotkaniach (wyrób przedmiotu i szkliwienie).

Na zajęciach mile widziana jest odzież ochronna (fartuszek lub t-shirt na przebranie)

Sprawdź terminy warsztatów w kalendarium. Informacje praktyczne o warsztatach znajdziesz tutaj.

Koszt warsztatów ceramicznych z wypałem:

  • praca o średnicy do 15 cm – 15 zł od osoby
  • praca o średnicy od 16 do 23 cm – 25 zł od osoby
  • praca o średnicy od 24 do 38 cm – 35 zł od osoby

Warsztaty dla grup zorganizowanych