Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Ceramika

Ceramika towarzyszy człowiekowi prawie od zawsze. Na terenach Polski jest stosowana od 7,5 tys. lat. W glinianych wyrobach odnajdujemy odbicie naszej historii.

Na zajęciach uczymy tradycyjnych technik: ręcznego lepienia naczyń z wałeczków, z rozwałkowanego płatach oraz wyklejania formy. Można wykonać miseczki, kubeczki, talerzyki, ale także popuścić wodze fantazji i pokusić się o bardziej wymyślne formy. Wykorzystujemy również ornamentykę regionalną do tworzenia współczesnych prac ceramicznych o charakterze etnodizajnu. Podejmujemy próby rekonstrukcji historycznych naczyń występujących na Pomorzu, będących niezbędnym wyposażeniem kuchni jamneńskiej.

Po pierwszym etapie formowania, można zabrać „mokrą” pracę do domu lub pozostawić ją do wypału. W tym wypadku naczynie musi całkowicie wyschnąć, trwa to około 3 dni. Po wstępnym wypaleniu można przystąpić do kolejne fazy obróbki (szlifowania, malowania wzorów, szkliwienia). Po tym etapie następuję ostateczny wypał. W tym przypadku należy uczestniczyć przynajmniej w dwóch spotkaniach (wyrób przedmiotu i szkliwienie).

Na zajęciach mile widziana jest odzież ochronna (fartuszek lub t-shirt na przebranie)

Sprawdź terminy warsztatów w kalendarium. Informacje praktyczne o warsztatach znajdziesz tutaj.

Koszt warsztatów bez wypału – 5 zł od osoby

Koszt warsztatów ceramicznych z wypałem:

  • praca o średnicy do 15 cm – 15 zł od osoby
  • praca o średnicy od 16 do 23 cm – 25 zł od osoby
  • praca o średnicy od 24 do 38 cm – 35 zł od osoby