Kontrast:
Czcionka: A A+ A++

Dni Koszalina w Zagrodzie Jamneńskiej

W sobotę 25 maja, w ramach obchodów Dnia Koszalina, można było zwiedzać wystawę stałą w Zagrodzie Jamneńskiej. Przybyli goście zapoznali się z wyjątkową kulturą i sztuką ludową. We wnętrzu chałupy kmiecej wyodrębniono obszerną sień, dwie nisze ścienne – wnęki łóżkowe, dwie izby, kuchnię i trzy komory, w których znajdowały się sprzęty tkackie oraz stolarnia. Spostrzegawcze osoby mogły dostrzec przemykające po ścianie skrzaty, zwane Julkami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się interaktywna makieta Jamna, znajdująca się w sieni. Pokazuje ona jak wyglądała wieś w XIX wieku. Również w sieni można było przymierzać dawne stroje weselne, tworzyć kompozycje z magnesów ze wzorami jamneńskimi oraz używać stempli z motywami ludowymi.

W sali kinowo-wykładowej była możliwość obejrzenia filmu przedstawiającego dzieje wsi Jamno. Niewiele osób wiedziało, że nazwa Jamno pochodzi od słowa „jama” – jako jama lisa lub wodne zagłębienie. Ciekawostką było również, że miejscowość ta ze względu na swoje położenie – od strony północnej Bałtyk, a dookoła tereny bagienne i rzeki – przez większą część roku była odcięta od świata.                                                                               

Kolejną atrakcję stanowiły warsztaty ceramiczne zarówno dla dorosłych jak i dla rodzin z dziećmi. Zajęcia prowadzone przez  Beatę Jankowską pozwoliły poznać tajniki lepienia z gliny. Uczestnicy warsztatów tworzyli małe miseczki, które potem mogli zabrać ze sobą do domu.                                                                                                                               

W Zagrodzie Jamneńskiej spotkali się również miłośnicy fotografii, którzy wzięli udział w plenerze fotograficznym „Jamno w Twoim kadrze”. Mieli oni możliwość odkrycia ciekawych motywów fotograficznych w Jamnie, a także sfotografowania wnętrza zabytkowego kościoła. Ten piękny kościół został w ostatnim czasie wyremontowany. Zachował jednak wiele ciekawych zakamarków, które udostępniono zwiedzającym. Najciekawsze zdjęcia powstałe na plenerze zostaną pokazane na wystawie w Muzeum w Koszalinie.               

Cieszymy się, że tego dnia Zagrodę odwiedziło wielu gości, nie tylko z Koszalina i okolic, ale również z Ukrainy.

Tekst: Paulina Wydryszek

4 czerwca, 2019 12:45 pm Opublikowane przez

Skategoryzowane jako: